E-İmza Kullanımı Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırır?

E-İmza Kullanımının Avantajları

Dijital dönüşümün sürekli gündemimizde olduğu bu günlerde hayatımızı kolaylaştıran çözümlerden birini de E-İmza olarak tanımlayabiliriz.

Islak imza ile aynı amaca hizmet eden, tek farkı fiziki ortamda değil elektronik ortamda oluşturulan ve başka bir elektronik veriye eklenen e imza; ıslak imza gibi tek şekle sahip olmak yerine belirli karakterlerden, harflerden ya da sembollerden oluşan ve imzalayan tarafın kimliği ile örtüşen bir veridir.

Teknolojik gelişmelerin etkisiyle fiziki ortamda gerçekleşen işlemlerin bir çoğunun elektronik ortamda gerçekleşmesi, kağıt yığınlarının hayatımızdan çıkmasını ve E-İmza’nın daha da kıymetlenmesini sağladı.

Günümüz koşullarında E-imza ile tanışmamızla birlikte imza atamak için lokosyon değiştirme, zaman tüketimi ve masraf yapma süreçlerimizi ortadan kaldırır. Böylece zaman ve masraf tasarrufu elde edilirken verimlilik de sağlanmış olur.

Dijital ortamda resmi işlemlerin halledilmesi bazı yasal sorumluluklar getirmekle birikte, süreçlerimizi hızlandırır. Bizi ve verilerimizi güvende tutar.

E-İmza Ne Sağlar?

Veri Bütünlüğü: İmzalanan verilere ait bilgide değişiklik yapılması mümkün değildir. Veri bütünlüğünü korur.

Kimlik Doğrulama ve Onaylama: elektronik verinin kime ait olduğunun bilgisi ve onayıdır. Bir çeşit kimlik doğrulayıcı gibi düşünülebilir.

İnkar Edilemezlik: Elektronik imza sahibinin gerçekleştirdiği işlemleri inkar etmesini önler.